Ortodoncja – Problem z zębami

Ortodoncja Gdańsk

Ortodoncja Gdańsk

Ortodoncja

Problem krzywych zębów bywa frapujący i kłopotliwy. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często nie czerpią z życia w 100% i wstydzą się nawet uśmiechnąć. Może to doprowadzić do kompleksów, a w rezultacie nawet do depresji. Aktualnie problem ten jest do rozwiązania w prostszy niż nam się wydaje sposób. Jeszcze 10 lat temu aparaty ortodontyczne kojarzyły się nam z wielkimi metalowymi szynami, przez które nie można było normalnie jeść, a co dopiero się uśmiechać. Spożywanie posiłków w miejscach publicznych było kłopotliwe ze względu na resztki pokarmu zostające w aparacie. Nieunikniona była późniejsza wizyta w toalecie i wyszorowanie zębów. Obecnie ortodoncja jest na tyle rozwinięta, że można z łatwością ominąć te problemy. Nie ma się czego bać i negatywnie nastawiać przed wizytą.

Ortodonta zbada nasze zęby i indywidualnie dobierze aparat do naszych potrzeb. Przede wszystkim stwierdzi, czy jest potrzeba montowania aparatu stałego, czy może wystarczy ruchomy. Aparaty ruchome przede wszystkim polecane są w leczeniu dzieci i młodzieży. Pozwalają pacjentowi na samodzielne zakładanie i zdejmowanie, w zależności od zaleceń lekarza. Nowoczesna ortodoncja oferuje aparaty, które są dyskretne, mało widoczne i higieniczne. Nie przeszkadzają w codziennych czynnościach, lecz dla zachowania jak największej higieny, zaleca się jego zdejmowanie podczas spożywania posiłków. Są bardzo wygodne, ale istnieje możliwość ich zdjęcia np. przed ważną rozmową czy przyjęciem. Choć leczenie aparatem to dość długi proces, aparat ten poprawia wygląd zębów już chwilę po jego założeniu. Uśmiech wydaje się bielszy i pełniejszy. Jego istotną zaletą jest to, że można go dowolnie modyfikować podczas leczenia. W razie konieczności lekarz może go rozkręcić i dopasować do potrzeb pacjenta.

Co jest jeszcze ważne?

Co ważne, jest wykonany z antyalergicznych środków, co daje możliwość stosowania go u alergików. Jeśli chodzi o koszta, są one zbliżone do standardowego leczenia ortodontycznego aparatem ruchomym, poza tym rozkładają się w czasie, dzięki czemu pacjent nie odczuje tego tak bardzo. Oczywiście nie może być stosowany u każdego. Jest to świetne wyjście dla osób z niewielką wadą lub u osób młodych, u których wada postępuje. Zahamuje to jej rozwój i pozwoli na wyleczenie. Jest również popularny u osób dorosłych, które są zapracowane i nie chcą eksponować aparatu. Ortodoncja proponuje również aparaty stałe, są one najbardziej klasycznym sprzętem w tej dziedzinie. Dają najszybszy i najbardziej trwały efekt, dzięki czemu są tak popularne. Te najbardziej klasyczne skonstruowane są z zamków metalowych lub kosmetycznych, ligatur (czyli popularnych „gumek”, które dostępne są we wszystkich kolorach) oraz łuku. Ich rodzajów jest bardzo dużo, wszystko zależy od rodzaju wady oraz preferencji pacjenta. www